Üdvözöljük iskolánk weboldalán

Határtalanul

 

Erdélyben jártunk

 

A Seregélyesi Baptista Általános Iskola és AMI 7. évfolyamos tanulói 2023. március 27. és 31.

között a Határtalanul! program keretében öt napot töltöttek Erdélyben. A kirándulás során a 200

éve született Petőfi Sándor és a 10 éve elhunyt Erőss Zsolt életének meghatározó helyszíneit

kerestük fel.

 

 

 

 

,,Hegyeket nézek, és erdőket látok. Emberek jönnek felém, és mind jó barátok.

Határon túlról és szívektől innen, szavak sem kellenek…”

/Ismerős Arcok/

 

 

Utunk első állomása Nagykároly volt: Petőfi itt ismerkedett meg későbbi feleségével, Szendrey

Júliával a Szarvas Fogadóban rendezett megyebálon. Petőfi szobránál tanulóink koszorút

helyeztek el. Következő állomásunk Erdőd volt, a vár kápolnájában kötött Petőfi Sándor és

Szedrey Júlia házasságot. Majd Nagybányára mentünk, itt felkerestük a Fekete Sas Fogadót, ahol

Petőfiék a nászéjszakát töltötték. Este megérkeztünk Koltóra. A Teleki kastélyban megtekintettük

a Petőfi emlékmúzeumot. A kastélyparkban Petőfiék szobránál meghallgattuk a Szeptember

végén c. verset.

A második napon Kolozsvárra indultunk. A főtéren megnéztük Hunyadi Mátyás lovasszobrát és a

Szent Mihály templomot, felkerestük Mátyás király szülőházát, és egy Petőfi emlékhelyet. Délután

a tordai sóbányát látogattuk meg. Este későn érkeztünk meg Korondra, ahol elfoglaltuk

szállásainkat, és bőséges vacsorával vártak minket.

Szerdán az időjárás téliesre fordult, behavazott utakon indultunk a hegyekbe. Orotván, az Erőss

Zsolt Általános Iskolában Kollár Lajos rendhagyó földrajz óráján vettünk részt a helyi iskola

diákjaival. Az iskolát könyvekkel és őshonos magyar gyümölcsfa-csemetékkel ajándékoztuk meg.

Az Erőss Zsolt Általános Iskola emléktáblájánál a hegymászó tiszteletére koszorút helyeztünk el.

Gyergyóditróban Erőss Zsolt egykori középiskolájában a Hópárduc emléktantermét néztük meg.

Idegenvezetőnk a gimnázium igazgatója volt.

A nap további részében a Békás-szorost jártuk be. Megtekintettük a híres erdélyi Gyilkos-tavat.

Felkerestük az Oltárkő szikláját, ahol Erőss Zsolt a hegymászás fortélyait tanulta.

Csütörtökön Farkaslakára indultunk, itt megkoszorúztuk Tamási Áron síremlékét.

Székelykeresztúron Petőfi körtefája mellett elszavaltuk az Egy gondolat bánt engemet c. verset,

mert költőnk itt töltötte eltűnése előtti utolsó éjszakáját. A helyi Petőfi Sándor Általános

Iskolának facsemetéket és könyveket ajándékoztunk. Segesvár-Fehéregyházán fejet hajtottunk a

segesvári csata emlékművénél, és elszavaltuk a Nemzeti dalt. Majd a nap utolsó látnivalóját, az

Európa Holt-tengerének is nevezett, sós vizű Medve-tavat kerestük fel Szovátán.

Péntek reggel búcsút vettünk Korondtól és szállásadóinktól, Körösfőre indultunk. A település

Kalotaszeg gyöngyszeme. A gyönyörűen díszített református templomban megcsodálhattuk a

népi hímzés, fafaragás és festett fakazettás mennyezet díszeit. Bánffyhunyadon megnéztük a

gótikus református templomot, és megkoszorúztuk a Petőfi emlékművet. A Királyhágóról

visszatekintettünk Erdélyre, és Nagyváradon tartottunk pihenőt. A városi parkban megkerestük

Petőfi szobrát. Egy rövid belvárosi sétával és a Holnaposok szoborcsoportjával zártuk határon

túli programjainkat.

Hamar elrepült ez a néhány nap. A színes, érdekes programok nem csak látványosak, hanem

nagyon tanulságosak is voltak. Szélesítette a gyerekek látókörét, ismeretanyagaikat bővítette,

nemzeti öntudatukat erősítette. A kirándulás még jobban összekovácsolta a közösségünket. A

közösen átélt élmények egy életen át elkísérik a kirándulás résztvevőit.

Köszönjük a lehetőséget!

 

Programunk Magyarország kormányának támogatásával valósult meg.

 

 

 

 


 

Iskolánk hetedik évfolyamos diákjai a Határtalanul! program keretében 2022-ben 4 napos kiránduláson vehettek részt Erdélyben

Az eredeti, HAT-19-01-0414 pályázatot még Biróné Berki Ilona készítette az akkori 7. évfolyamosok részére. Ők sajnos a Covid-helyzet miatt nem tudták megvalósítani az elnyert pályázatot. Az idei tanévben szerencsére lehetőség nyílt ismét az utazásra, így a célországot megtartva, a pályázatot átdolgozva a mostani hetedik évfolyam valósíthatta meg a kirándulást. Már tavasszal elkezdtük a készülődést. Az osztályfőnökök megtervezték az útvonalat, ezután a diákok előkészítő órákon vettek részt. Erika néni megismertette velük a térség földrajzát, beszéltek a meglátogatni kívánt természeti képződményekről. Gyöngyi nénivel hallgattak székely népdalokat, megtanulták a Székely himnuszt. Szilvi nénivel Erdély történelmét ismételték át, illetve magyar íróink, költőink erdélyi kötődéséről beszéltek. Áprilisban elkészültek az osztályok Határtalanul! dekorációi , a gyerekek pedig kiválasztották, mely helyszíneken fogják az idegenvezetést vállalni a kiránduláson.

És végül elérkezett 2022. május 31.

1. nap:

Eljutottunk Aradra, ahol Az 1848/49-es szabadságharcot lezáró eseményre, az aradi vértanúk kivégzésére emlékeztünk.A kivégzés helyén emelt emlékműnél felelevenítettük 1849. október 6. eseményeit, együtt szavaltuk Petőfi Sándor Európa csendes, újra csendes c. versét, koszorút és mécsest helyeztünk el a mártírok tiszteletére. Máriaradnán megtekintettük a kegytemplomot és a tűzvészben megmaradt kegyképet. Elmormoltunk néhány rövid fohászt: utunk sikerességéért és az év végi érdemjegyekért. Máriaradna után Solymosvár bevételére készültünk.A nehéz terepnek köszönhetően csapatunk több részre szakadt. Kevesen tudták tartani a lépést Dávid bácsival. A legelvetemültebbek viszont még meg is előzték. Kalandos út után a várromnál csodás tájképek készültek. A sűrűsödő fellegek ellenére nekivágtunk a dévai várhoz vezető emelkedőnek. Átbotorkáltunk a vár alatt húzódó sziklamélyedésen, amikor az időjárás viszontagságai miatt meghátrálásra kényszerültünk. Egy gyönyörű park pavilonjába menekültünk, ahol meghallgathattuk az eső zuhogásától alig látszódó vár történetét, majd közösen elszavaltuk a várba épített asszony történetét. Csernakeresztúron meleg szeretettel és finom vacsorával fogadtak bennünket a házigazdák, akiktől vacsora végeztével a bukovinai székelyek történetét is meghallgathattuk.

2. nap:

Kirándulásunk második napját Vajdahunyadon kezdtük, ahol meghallgattuk a vár történetét, majd megtekintettük a várak királyának nevezett csodálatos épületet. Jártunk az Asszony termben, a Lovagtermben, az Országház teremben, amelynek a neve is arra utal, hogy Hunyadi kormányzósága idején itt zajlottak le a fontosabb tárgyalások. a várbörtönben. Sokáig szemléltük a szeges széket, a nyújtót, a karóba húzás és a kerékbetörés eszközeit. Utunk ezután az Algyógyi- vízeséshez vezetett.Sokáig gyönyörködtünk ebben a csodás természeti képződményben. A következő program Erdély Grand Canonjának, a Vörös- szakadéknak a megtekintése volt. Hosszú túra után a csapat egy része feladata a természet elemeivel való küzdelmet, és egy árnyékos fa alá húzódott. Innen irigykedve szemléltük a videókat, amelyeket a többiek a csúcs meghódításáról küldtek. Messziről csak gombostűfejnyi pontoknak látszottak. Gyulafehérváron megcsodálhattuk a Szent Mihály-székesegyházat, majd Hunyadi János és László síremlékénél felelevenítettük a törökverő életéről és fia kivégzésének körülményeiről tanultakat. Ezután koszorúzás következett.

3. nap:

Utunkat a Tordai sóbányában folytattuk. Kedves idegenvezetőnk sok érdekes dolgot mesélt a só keletkezéséről, kitermeléséről, a bánya történetéről. Nehezen álltuk meg, hogy ne érintsük meg a karfiolszerű sóképződményeket. Kipróbálhattuk a bánya akusztikáját is. A só szót kiabáltuk közösen, 16-szor visszhangozta a bánya. A Rudolf-tárnába számtalan lépcsőn jutottunk le, itt kedvünkre szórakozhattunk. Volt aki óriáskerékre szállt, volt aki biliárdozott, golfozott vagy a játszótér elemeit próbálta ki. A csoport Kolozsvár főterén folytatta programját. Érdekes dolgokat tudhattunk meg Kolozsvár történetéről, a Mátyás-szoborról, majd koszorút helyeztünk el a szobor talapzatánál. A Szent Mihály –templom megtekintése után felkerestük Mátyás szülőházát, és közösen szavaltuk a Mátyás anyja című balladát. A buszra már szakadó esőben vártunk egy galéria kapuja alatt. Zuhogó eső közepette hagytuk el a kincses Kolozsvárt. Az eső Tordára is követett bennünket, így nem sok reményünk maradt arra, hogy a Tordai-hasadékba tervezett túránkat megvalósíthassuk. A hasadék bejáratánál készítettünk egy közös fotót, és meghallgattuk Szent László és a hasadék történetét. Szálláshelyünkön, Torockón felkerestük a Kárpát-medence legöregebb házát, majd Dávid bácsi vezetésével sötétbe torkolló sétát tettünk a Mészáros-tető felé, hogy bemelegítsünk a következő napi székelykői túrára.

4. nap:

Igen korán indult a napunk, ugyanis a hazautazás előtt szerettük volna megmászni Székelykő szikláit. A csapat minden tagja eljutott a hegy lábáig, ahonnan már csak a legbátrabbak haladtak tovább. A csúcstámadást feladó csapat a napfelkeltében gyönyörködött és várta, hogy felszálljon a köd a völgyből, s akkor teljes pompájában láthatja majd Torockót. Mindeközben a legbátrabbak lépésről lépésre felküzdötték magukat a csúcsra. Dacoltak az elemekkel: kövekkel, sziklákkal, megáradt patakmederrel, sárral, csalánnal, rózsatövisekkel. A törtetőbbeket alig lehetett visszafogni. Végül a csúcsra már nem jutottunk fel. Inkább megpihentünk egy lankásabb részen, hogy erőt gyűjtsünk a leereszkedéshez, mely a természet viszontagságai miatt igen kalandosra sikeredett. Sajnos a túra után már hazafelé vettük az irányt, Körösfőn megtekintettük a református templomot a fakazettás mennyezettel és a szőttesekkel, amelyek elnyerték Erzsébet királyné tetszését is. A híres Rákóczi-szőnyeget restaurálás miatt nem láthattuk. Vasvári Pál kopjafájánál a Kossuth-nóta dallamára koszorút helyeztünk el. Rövid időre Csucsán is megálltunk, Ady és Boncza Berta fehér házánál, ahol együtt szavaltuk az Őrizem a szemed című verset. Nagyváradi sétánk során pillantást vetettünk a volt EMKE kávéházra, az Állami Színházra, a főtér templomaira. A holdas templomnál megállva felfedezhettük a templom nevének magyarázatát. Ezután együtt fotózkodtunk a Holnaposokkal. Utunk utolsó állomása Nagyszalonta volt, ahol a Csonka - torony előtt Arany Jánosra emlékezve koszorút helyeztünk el. Fáradtan, de feledhetetlen élményekkel gazdagodva későn este érkeztünk haza. Kirándulásunk során mindenhol szeretettel fogadtak bennünket. Minden településen hallottunk magyar szót, kedves, segítőkész emberekkel találkoztunk.

 

A Határtalanul! kirándulás után június 4-én részt vettünk Seregélyesen a Trianon megemlékezésen. Június 8-án vetített képes előadást tartottunk a felsősöknek. Próbáltuk bemutatni, hogy milyen szép helyeken jártunk és mennyi élményt szereztünk együtt Erdélyben.

 

VIDEÓK
1. RÉSZ


2. RÉSZ

GALÉRIA